• Wpisów: 27
 • Średnio co: 146 dni
 • Ostatni wpis: 7 lat temu, 09:52
 • Licznik odwiedzin: 13 329 / 4113 dni
 
mianorris
 

„Czekając na sobotę” to dokument telewizyjny nakręcony pod koniec zeszłego roku przez małżeństwo Irenę i Jerzego Morawskich, doświadczonych reporterów, którzy już niejednokrotnie pokazali, że nie boją się ruszać spraw trudnych i spychanych na margines. Tym razem dotknęli tematu polskiej wsi, ale zupełnie innej niż dwa typowe wizerunki, jakie widzimy w mediach: wieś „sielska” (np. ranczo Wilkowyje) i wieś „z ambicjami” (jak chociażby Biskupin). Wybrali kilka miejscowości, a w nich dotarli do ludzi, których pomimo sporych odległości geograficznych łączy jedno – postawa życiowa, która każe im „czekać na sobotę”.

Od razu każdego urażonego filmem mieszkańca wsi uprzedzam – wiem, że nie każda miejscowość bez praw miejskich tak wygląda. Wiem też, że nawet te konkretne ukazane w filmie niekoniecznie są takie, jakby się mogło zdawać. Namiastkę tego daje komentarz pewnej trawniczanki, która swoje oburzenie wyraziła tutaj:
www.2upblog.pl/(…)brak-komentarza…
Nie wiem jak dla innych, ale moim zdaniem każdy inteligentny i myślący człowiek oglądając film dokumentalny zdaje sobie sprawę, że jest to tylko reprezentacja pewnej grupy społecznej, a nie przekrój całego narodu. Zdecydowanie może mi się zmieścić w głowie, że w Trawniku mieszkają nie tylko bohaterowie filmu i żule, ale też przedstawiciele najróżniejszych światopoglądów i szanuję to.

Podobnie też szanuję przedstawione w filmie osoby, choć przychodzi mi to momentami z dużym trudem. Podczas oglądania „Czekając na sobotę” współczucie mieszało się u mnie z obrzydzeniem, a czasem też z czymś w rodzaju gniewu. Dlaczego? A dlatego, że autentycznie NIE CIERPIĘ marnotrawstwa, w żadnej formie. I ciężko mi słuchać, gdy Daniel z uśmiechem mówi, że pracuje i zarabia (moim zdaniem całkiem nieźle), ale połowę pensji przepuszcza na melanże. Ciężko mi patrzeć, gdy sześcioro rodzeństwa siedzi w pokoju, każde z komórką w łapie, a z offu słychać zwierzenia ich matki, Ewy, o tym jak ciężko jest utrzymać „całą drużynę piłkarską”. W takich scenach widz pozbywa się złudzeń – ten film nie jest o biednych, uciśnionych wieśniakach, którzy chcą się uczyć/dokulturalniać, a nie mogą. Ten film jest o ludziach, którym się nudzi. Do tego stopnia, że idą do klubu, w którym striptizerkom ludzie bez żenady wkładają palce w miejsca intymne. Ale żeby wziąć do ręki książkę – nie aż tak... (znowu słowa Daniela).

Wybór tematu – genialny. Jak napisałam wcześniej, wieś jest ostatnio modna. Lansuje się jej dwa wizerunki, a jedynym przedstawianym w nich minusem jest odległość od centrów kultury i szeroko pojętej „cywilizacji”. A tu – niespodzianka! Są ludzie, którym ten cały teatr i filharmonia zwisa i powiewa. Są laski, które dają się prawie gwałcić na scenie i którym daje to satysfakcję. Są takie towarzystwa, w których chłopak posiadający legalną pracę i rozklekotanego poloneza to jest ktoś... Różnie za to bywa z realizacją. Widać w tym typowe dla polskiego dokumentu wpadki – beznadziejnie umieszczony tytuł filmu, tandetne animacje (typu kręcący się globus), ale wiele rzeczy jest na plus – chociażby zdjęcia. Zachwyciła mnie w scena, w której Monika i reszta towarzystwa z „domu kultury” próbuje otworzyć zepsuty samochód skacząc po nim. Gdzieś w międzyczasie padają słowa, że oni to kulturalnie piją piwo i żadni z nich tam żule z jabolami (grupka takich pijaczków przygląda im się zresztą z pewnej odległości). Młodzieży umyka jednak, że żyjąc w taki sposób – brak pracy, cały dzień z piwem w wiacie autobusowej – skończą podobnie jak te lumpy, o których mówią z takim politowaniem (choć nie bez sympatii). Fajny efekt, ku przestrodze.

Ogólnie rzecz biorąc, nie jest to film dla każdego. I nie w każdy sposób można go oglądać. Na pewno nie można robić tego bezmyślnie, bezkrytycznie, bo człowiek gotów jest uwierzyć, że życie na wsi to jakieś piekło. Prawdą jest jednak, że to „piekło” bohaterowie filmu mają na własne życzenie. I że dla nich zdecydowanie nie jest to niebo, ale coś blisko tego – w zasadzie robią to, co lubią. Byle do soboty.

Ogólny werdykt: 4,5/5

 •  
 • Pozostało 1000 znaków
Wyświetlanie: od najstarszego | od najnowszego
 • awatar
   
   
  zCjKpWl274GZ
  What a plraeuse to meet someone who thinks so clearly
   
 • awatar
   
   
  Jw5sRfNugYN
  Alhgirt alright alright that's exactly what I needed!
   
 • awatar
   
   
  1DLmByW1
  magdalenaJa takc5bce miac582am taki przypadek jak Madzia. Zaszc582am w cic485c5bcc499 (trzecic485) majc485c wkc582adkc499 z medizic485. moja pani ginekolog nie usunc499c582a jej mc3b3wic485c c5bce to grozi poronieniem. W trzeim miesic485cu cic485c5bcy dostac582am potwornych bc3b3li, wystc485pic582o krwawienie, potem szpital , poronienie, i c582yc5bceczkowanie. Takc5bce jak widac487 z tej sytuacji nie ma dobrego wyjc59bcia. Powodzenia!
   
 • awatar
   
   
  gość
  KuleczkaCzec59bc487. Urodzic582am dwoje dzieci i wieecj juc5bc nie planujc499. Moc5bce to zabrzmi c5bale, ale mam 2 partnerc3b3w.  Dla jednego z nich nie jestem jedyna.  Myc59blac582am o spiralce i nie wiem, czy sic499 zdecydowac487.  Bojc499 sic499 zakac5bcec584. Co mi radzicie?
   
 • awatar
   
   
  HtZQGJP1H
  Arek1950 w sumie ja robiłam to samo co Ty, czytaj wtsyzskie instrukcje jakie CI się pokażą i sie uda. Na początku sie przeraziłam jak to zobaczyłam, jednak wszystko zajęło mi max 2 minuty!!!! Jestem baaardzo zadowolona!
   
 • awatar
   
   
  gość
  Piekne zdjecie! Gratulacje. Czy moge zptaayc jakim aparatem zostalo zrobione? Lub jaki aparat sugerowalaby Pani mlodej mamie zainteresowanej fotografia  lustrzana , chcacej sie uczyc ale niedoswiadczonej?
   
 •  
   
  @Mia Norris: Odbiór w PL okolice Zgorzelca (dolnoślaskie), albo w UK Dundee:)
   
 •  
   
  -FioletowaKraina- DIY...:
  Cóż, mój post jest właśnie o czymś zupełnie przeciwnym :) Oczywiście, życie takie bywa, ale jeśli chodzi o sytuacje z tego filmu, to nic nie przychodzi bez powodu... Więc raczej niech ludzie oglądają to żeby zobaczyć, jakie życie być nie powinno (moim zdaniem).
   
 •  
   
  oglądałam ten film. Polecam każdemu aby mogli zobaczyć jakie jest życie.
   
 •  
   
  ^o^
  widziałam ten dokument
   
skomentuj
 •  
 • Pozostało 1000 znaków